Kálmánchey Márta: A belső ember erősítése
(Kálvin Kiadó)
Nemrégiben egy figyelemre méltó kis könyv került a kezembe. Lélektani és hitbeli kérdésekről szól. Ahogy Kálmánchey Márta, a könyv írója, megfogalmazza: „A pszichológia hitbeli kérdések mélyebb megértésében lehet segítségünkre." Például: „A szülő-gyerek kapcsolat sok szempontból hasonlít az Atya és a hívek viszonyára."
„Egy kis figyelme(ssége)t!
Az empátia szót a modern pszichológia hozta be a köznyelvbe. Beleérző képességet jelent, azt, hogy ha valakinek a helyébe képzeljük magunkat, jobban megértjük, mi van a lelkében.
A kölcsönös alkalmazkodás feltétele az együttérzés, az osztozás egymás élményeiben."
A Bibliában kifejezett felhívást olvasunk arra, hogy „örüljetek az örülőkkel, sírjatok a sírókkal" (Róm 12,15). „A nagy Terapeuta azt közvetíti felénk, hogy embertársaink segítségére vagyunk akkor, amikor meghallgatjuk élményeiket vagy gondjaikat."
"Ahogy mi is megkönnyebbülünk, ha „kibeszélhetjük magunkat", tegyük ezt lehetővé mások számára! Egy kis figyelem, figyelmesség nagy örömforrásnak lehet másoknak. ... Az empátia nem születik velünk, de tanulható."
„Minél jobban engedjük, hogy áthasson bennünket a felülről jövő szeretet, annál inkább képesek leszünk ezt mások irányába közvetíteni. Az a szeretet, amit nem mutatnak ki, amit nem lehet érezni, nem sokat ér."
A Biblia kedvességre, figyelmességre, alázatra int. (Tit 3,2) (2 Tim 2,24) (Péld 22,1).
"A személyes érdeklődés, apró dicséret, odafigyelés úgy hat, mint egy közérzetjavító injekció: a másik ember személyét megerősíti, önértéktudatát javítja. ...
A felnőtteknek is szükségük van elismerésre, méltányló visszajelzésre, megbecsülésre. A pozitív megerősítés „szárnyakat" ad. ...
Esetenként a pénzbeli adakozásnál értékesebb lehet némi „érzelmi adomány": egy jó szó, egy mosoly, egy gesztus, egy kis törődés vagy egyáltalán észrevevés."
„Atyafiúi szeretettel egymás iránt gyöngédek; a tiszteletadásban egymást megelőzőek legyetek" (Róm 12,10) - tanácsolja a Szentírás.
Schrenk Éva